SVAČINKY PRO ŽÁKY

Svačina je pro školáky důležitá také proto, že jim dodává energii na zvládnutí výuky. Školák, který dopoledne hladoví, je utlumený, nedokáže se dostatečně soustředit, má zhoršenou schopnost vnímání výkladu, často ho bolí hlava a jeho školní výsledky se zhoršují. Protože si dětský organizmus vytváří zásoby energie jen velmi omezeně, její nedostatek se projevuje téměř okamžitě. Svačina slouží k doplnění energie a zachování vyrovnané hladiny krevního cukru. Pokud děti pravidelně svačí, jsou méně unavené, dokáží se více soustředit a dosahují lepších výsledků ve škole i při sportovních aktivitách.

Ideální svačina by měla obsahovat bílkoviny, sacharidy i tuky. Bílkoviny jsou obsažené například v mléku, jogurtu, sýru, tvarohu, vejcích, šunce, pomazánkách z luštěnin nebo ryb, sacharidy v pečivu, müsli, cereáliích, ovoci a zelenině, tuky v margarínu, másle, oleji, tučných sýrech a smetanových jogurtech. K dopolední svačině je ideální porce mléčného výrobku (jogurt, tvaroh, ochucené mléko nebo zakysaný mléčný výrobek) a kus ovoce. K odpolední svačině je vhodný kousek pečiva namazaný kvalitním rostlinným tukem, obložený šunkou nebo sýrem a k tomu zelenina. Součástí svačiny může být i malá sladkost, ale nesmí být příliš energetická. Tipy na další svačiny najdete na webových stránkách Poradenského centra Výživa dětí.

V návaznosti na rozsáhlé dotazníkové šetření mezi rodiči žáků nabízíme od školního roku 2014/15 žákům naší školy SVAČINKY.

• Vydávány budou každý den o velké přestávce (od 9,40 do 9,50) ve školní jídelně.
  • Objednávky budou probíhat v podobném režimu jako objednávky obědů (www.strava.cz).
  • Svačinky je nutno odhlašovat den předem nejpozději do 11,00 hodin.
  • Narozdíl od obědů je však nutno svačinu objednat - zaškrtnout v objednávacím systému (ne jako u obědů, kdy je automaticky navolen oběd č. 1) vždy po 21. dni v měsíci
  • Zálohová platba bude realizována stejným způsobem jako u obědů - bezhotovostně na účet školní jídelny 30007-9700320524/0600.
  • Vzorový jídelníček na celý měsíc