Poznávací zájezd do Londýna

Kompletní fotogalerie na https://rajce.net/album/jRtz0YTz8UtLSOOl

Konečně jsme se dočkali! Toužebně očekávaný den nastal! Je pátek 26. dubna 2024 11 hodin a autobus se 47 účastníky zájezdu se vydal na 1300 kilometrů dlouhou cestu do Londýna. Cesta byla úmorná, vítané rozptýlení přinesla pouze trajekt přes kanál La Manche z francouzského Calais do anglického Doveru. Anglie nás přivítala tradičním nevlídným deštivým počasím. Po téměř 21 hodinách jsme konečně dorazili do Londýna k O2 aréně.

Počasí se naštěstí krátce po výstupu z autobusu umoudřilo, a tak jsme zmokli jen trochu. V osm hodin jsme se nalodili na vodní taxi Uber Boats, které nás dovezlo po řece Temži až do samého centra Londýna, kam jsme dorazili krátce před devátou hodinou. Ze stanice Embankment jsme se svižným tempem vydali s paní průvodkyní Pavlou směr Houses of Parliament, kde jsme obdivovali známou věž Královny Alžběty II (známější spíše pod názvem Big Ben) a Westminsterské opatství. Po nezbytném focení u tradičních červených telefonních budek jsme se vydali k sídlu britského premiéra na 10 Downing Street a přes jízdárnu pokračovali do St. James´s parku, kde nás překvapilo množství velice přítulných veverek, se kterými se mnozí z nás vyfotografovali. Následně jsme se vydali před Buckinghamský palác. Čas už ale nakročil a my jsme se museli rychlým krokem přesunout přes bulvár The Mall k další velké atrakci - Eye of London, kde jsme museli vystát velmi dlouhou frontu. Pohled na Londýn z „oka“ byl však úchvatný a rozhodně stál za to. Další zastávkou byla umělecká čtvrť Soho a na Leicesterském náměstí jsme konečně dostali rozchod, který jsme využili k nákupu občerstvení a rozličných „cetek“, někteří navštívili i proslulý China Town. Trochu komplikovaný byl příchod na Trafalgar Square, na němž se konalo hned několik demonstrací najednou. Byl to pěkný mumraj. Dlouho jsme se nezdrželi a navštívili jsme National Gallery, kde jsme si mohli prohlédnout díla Rembrandta, van Gogha, da Vinciho, Caravaggia, Gaudího a mnohých dalších malířů. Po cestě na Oxford Street, kde jsme opět mohli nakupovat, jsme rychle proběhli přes Picadilly Circus a vydali se na stanici metra Bond Street, která se nachází na „jubilejní“ trase. Autobusem jsme se pak vydali do hotelu Ibis, který se na další dvě noci stal naším domovem. Po chutné večeři jsme toho měli plné zuby a většina z nás šla brzy spát.

Druhý den jsme se po vydatné tradiční anglické snídani vydali za drobného deště do přímořského letoviska Sheerness, kde jsme si nakoupili občerstvení na celý den a vydali se na starobylý Leeds Castle, kde jsme nejprve absolvovali prohlídku a pak šli bloudit do místního bludiště. V pořadí třetí nedělní zastávkou bylo městečko Maidstone, kde jsme se prošli po historickém centru, navštívili místní hrad a šli se podívat do místních doků na ruskou ponorku z doby studené války. Na jedné z uliček jsme si našli nejstarší britskou poštovní schránku. Poslední zastávku jsme si udělali v rodišti slavného spisovatele Charlese Dickense – ve městečku Rochester. Zde jsme viděli překrásný kostel s hřbitovem, Dickensovu chatu a pak už jsme se vydali se na zasloužený odpočinek do hotelu.

Poslední den našeho poznávacího zájezdu jsme strávili opět v centru Londýna. Nejprve jsme ve zběsilém tempu prošli Docklands, ikonický most Tower Bridge a vydali se na prohlídku Tower Castle, kde jsme si vystáli „brutální“ frontu. Vevnitř nás však čekala odměna v podobě překrásných korunovačních klenotů různých britských panovníků a také jsme si vyslechli legendu o havranech na Toweru. Po prohlídce jsme pokračovali k monumentální katedrále St. Paul´s, dále následovala přestávka na občerstvení a cesta přes Millenium Bridge k Shakespearově divadle Globe, nezbytné fotografování před Tower Bridge u London City Hall. Pak už jsme se vydali na zastávku lodě a vydali se po Temži do Northern Greenwich, kde nás čekaly nejprve poslední nákupy, poté krátká zastávka na Greenwich Observatory, kde se nachází nultý poledník. Ten jsme málem minuli. Úplně poslední zastávkou byl Greenwich Park, kde jsme nasedli do autobusu a vydali se na cestu domů. Na trajektu jsme utratili poslední peníze. Po nástupu do autobusu jsme všichni únavou brzy usnuli.

Za tři dny jsme mohli na vlastní oči vidět a zažít „to nejlepší z Londýna a okolí“, nachodili jsme přes 60 kilometrů, společně utratili tisíce liber, snědli spoustu nezdravých pokrmů, navštívili mnoho kaváren a fastfoodů. Akce byla super. Tak zase někdy příště, Londýne!

- seb -