Denní zpravodajství

Čtvrtek 21. července 2016

 • počasí: jasno, 27 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: balení, rozlučková diskotéka
 • večer: vyhodnocení táborových aktivit a CTH
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno jsme opět vstávali později. Po včerejší náročné etapě jsme byli skvěle vyspalí. Dopoledne odešli kluci do lesa. Malí chlapci hledali „kešku“, a tentokrát ji objevili, byly v ní sladkosti, voskovky, samolepky a karty. Pak se ještě prošli, aby se rozloučili se šumavskou přírodou. Starší kluci hráli pohybové hry v lese. Dívky starší i malé se vypravily do Železné Rudy, nakoupily si zásoby na zítřejší cestu domů. Po poledním klidu se balilo. Pak jsme se „rozšoupli“ na podvečerní diskotéce. Po večeři došlo k očekávanému vyhodnocení celotáborové hry, ostatních aktivit a pořádku. Překvapily nás nádherné dorty, které jsme dostali. Poděkovali jsme vedoucím a personálu. Už jsme se těšili domů k maminkám a tatínkům a do svých postýlek. 

Středa 20. července 2016

 • počasí: slunečno, 29 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: 14. etapa CTH - Cesta za pokladem na Čertově jezeře
 • večer: 14. etapa CTH - Cesta za pokladem na Čertově jezeře, osobní volno
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Po noční hře jsme spali jako dudci. Vedoucí nás budili později, snídali jsme až v 9 hodin. Pak jsme hráli oddílové hry. Dopoledne uteklo jako voda. K obědu byl výborný smažák. Během odpoledního klidu jsme se připravovali na půldenní výlet. Počasí nám zatím přálo. Před cestou jsme si připravili vlajky, které jsme si první den vyrobili. Po půl třetí se vydala na trasu výletu první družina, za ní po osmi minutách vyrážely ostatní týmy. Cesta vedla k Čertovu jezeru, na Špičák a pak k jezeru Černému. Na Špičák jsme se pěkně zapotili, je to krpál. V družinách jsme plnili zajímavé úkoly. Museli jsme rozluštit informaci napsanou morseovkou, vytvořit z přírodnin čertíka, nápis Špičák 2016, postavit rozhlednu, na daná slova vytvořit báseň, připomenout si pohádky o čertech, svázat si ruce a pokračovat v cestě. Zapisovali jsme táborové hříchy, převyprávěli jsme legendu o čertovi. Dalším úkolem bylo nabrat vodu z Čertova jezera a přinést ji k Černému jezeru, aby se alespoň na chvíli stalo Čertovým. Na daná slova vznikly úžasné básně, například: „Letní tábor s veverkami, ten je prima, ale někdy je to velká dřina. Čertův poklad hledáme, po jeho stopách pátráme. Tam, kde není ani liščí nora, tam se tyčí ta osudná hora. Léto s veverkami je legrace, a tak na shledanou v příštím roce.“ Po příchodu k jezeru jsme museli říci tajenky, které jsme vytvořili podle indicií. A pak už jsme sbírali zlaté klíče, abychom mohli otevřít truhlici s pokladem. Ten našel Vojta. Všichni jsme se pak podělili o sladkosti, které tam byly. Cesta zpět byla sice dlouhá, ale vedla z kopce. Na večeři jsme dorazili se zpožděním. Byli jsme příjemně unaveni, osprchovali jsme se a nechali se unášet sladkými sny.

Úterý 19. července 2016

 • počasí: slunečno, 27 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: Safari
 • večer: 13. etapa CTH - Pekelné sázky s čerty
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno bylo slunečné, snad to vydrží do konce pobytu na táboře. Po snídani jsme si hráli v oddílech. Malí kluci vyšli do lesa, zalíbily se jim postřehové a Kimovy hry a pikaná. I malá děvčátka byla v lese, běhala do vrchu a hrála na jelena. Nejstarší oddíl chlapců zaujala kolkovaná, nejstarší dívky domalovávaly kameny a pak odešly do lesa. Oběd byl vynikající, steak, hranolky a dezert. Odpoledne konečně přišla na řadu oblíbená hra „Safari“. Hrálo se v lese pod Pancířem. Děti z nejstarších oddílů představovaly zvířata, malí je lovili. Museli si koupit „licenci“, aby mohli lovit, za ulovené zvíře dostávali peníze, které si dávali do banky, kde seděli bankéři v podobě vedoucích. Hra všechny zaujala, do hotelu jsme se vraceli až na večeři. Po večeři jsme se osprchovali a vrhli se do „čertovského kasina“ hrát „hazardní hry“, pokoušeli jsme se přelstít a obehrát vedoucí v podobě čertů, házeli jsme kostky, hráli „skořápky“, vytahovali si vyšší kartu než čert, odebírali zápalky, určovali nejvyšší špejli a podobně. Po dvaadvacáté hodině jsme se vypravili do lesa na noční hru. Malé děti si stezku podle odrazek, na které si svítily, pouze prošly, aby zjistily, že v lese nestraší. Starší děti hledaly cestou indicie, které budou potřebovat na zítřejší polodenní výlet. Den plný zážitků skončil kolem půlnoci.

Pondělí 18. července 2016

 • počasí: slunečno, 27 °C
 • dopoledne: celodenní výlet do Klatov, 12. etapa CTH - Čertův testament
 • odpoledne: návštěva Klatovských katakomb
 • večer: 12. etapa CTH - Postřehovka, oddílové programy
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Dnes jedeme na výlet! Počasí nám přeje, objednané bylo skvěle. Ráno jsme vyfasovali v sáčku svačinu, oběd a pití a vyrazili jsme vlakem do Klatov. Ve městě jsme se rozdělili do týmů, byl nám přidělen vedoucí a luštili jsme tajenku. Měli jsme fotografie, ze kterých jsme měli z nápisů na domech vybrat patřičné písmeno a zapsat do tajenky. Tajenka zněla: „Kdo se s čertem utká, ten se se zlou potká, dopadne jak mumie, která tu v zemi hnije“. Když jsme tajenku vyluštili, dali jsme si v parku oběd. Potom jsme se šli podívat do katakomb. Po prohlídce náměstí a nezbytných nákupech jsme se vydali k nádraží a odjeli zpět na Stellu. Dostali jsme večeři a po krátkém odpočinku jsme vyběhli do lesa, protože jsme vlastně skoro celý den chodili po dlažbě. Hráli jsme nejrůznější akční hry, kolkovanou, vybíjenou, všichni proti všem, běhali jsme cross. Po druhé večeři jsme se osprchovali a zalehli do peřin. 

Neděle 17. července 2016

 • počasí: slunečno, odpoledne zataženo, večer déšť, 24 °C
 • dopoledne: programy na přání dětí
 • odpoledne: zájmové kroužky
 • večer: oddílové programy
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Budíček byl o půl hodiny později, je totiž neděle. Po snídani si děti vybraly programy. Malí kluci šli stavět přehrady k nedalekému potůčku schovanému v lese. Vyběhli na ně však chataři, aby potůček nekalili, a tak ač neradi, vybrali kamínky a ostatní zátarásky a posunuli se po cestě dál k dětskému hřišti. Ostatní oddíly se vydaly na procházky po okolí, cestou hrály vybíjenou a fandily závodníkům právě probíhajícího crossu. Segedínský guláš nám chutnal, knedlíky ubývaly. Odpoledne jsme se vydali na další etapu celotáborové hry, ale museli jsme se vrátit, lilo totiž jako z konve. Hráli jsme si v oddílech na poklad, někteří vytáhli stolní hry, děvčata si připravovala kameny na ubrouskování. Po svačině jsme v chatě navštěvovali kroužky. Každý vedoucí si připravil nějaké zaměstnání – mohli jsme navlékat korálky, plstit vlnu a vyrábět z ní ozdobné kuličky, hráli jsme karetní hry, vyráběli sovičky z šišek, ozdoby z Fima hmoty. Renata nám dělala „tetování“ a manikúru. Po večeři jsme opět vyrazili ven, ale hřmělo a začalo i pršet, tak jsme se proběhli a vrátili jsme se. Malé děti se připravovaly do postele, velcí se dívali na pohádku. Počasí nám fakt nepřeje. Těšíme se na celodenní výlet do Klatov a objednáváme příjemné počasí.

Sobota 16. července 2016

 • počasí: slunečno, 20 °C
 • dopoledne: 9. etapa CTH - Čertovy hádanky
 • odpoledne: úklid pokojů, oddílové programy, 10. etapa CTH - Čertův mls
 • večer: oddílové programy
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Úžasné ráno! Svítí slunce! Čekala nás opět přepychová snídaně a nezbytný úklid. Dnes to bylo s pořádkem dost hrozné. Nějak dlouho jsme se povalovali v postelích. Pak jsme se opět vrhli na celotáborovou hru. Vydali jsme se do lesa a pomáhali jsme zmatenému čertovi, který unášel Dorotku, luštit hádanky. Některé odpovědi jsme hledali napsané na kartičkách a rozmístěné v lese. Soutěžili jsme v družinách. Po poledním odpočinku jsme řešili úklid, abychom vylepšili ranní nepořádek. Starší děvčata navštívila „tetovací salon“ u Renatky.  Pak jsme dostali ingredience a po družinách jsme vařili čertův mls – cibulačku. Vyfasovali jsme kotlíky, trojnožky, připravili jsme ohniště a vařilo se. Na olej jsme nasypali několik nakrájených oloupaných cibulí a česneků, brambory a začalo se s vařením. Osolili jsme, přidali na kostičky nakrájené uzené a směs jsme náležitě okořenili. Vedoucí pak polévku ochutnali a ohodnotili. Poté jsme se na kotlíky vrhli všichni a cibulačku snědli.  K večeři byly dukátové buchtičky. Po večeři se oddíly procházely nádhernou šumavskou krajinou. Velcí chlapci si vyběhli na Pancíř. Pohledem na úžasnou okolní krajinu byli nadšeni.  Všichni jsme se důkladně osprchovali, abychom smyli čmoud, a zalehli. 

Pátek 15. července 2016

 • počasí: slunečno, 17 °C
 • dopoledne: oddílové programy - výlety do okolí
 • odpoledne: polodenní výlet na Pancíř a do okolí
 • večer: diskotéka
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Vstávání bylo bez problémů. Švédský stůl obohatily výborné koláčky. Den byl výletní. První oddíl se sice učil morseovku, ale ostatní oddíly si vyšláply do Železné Rudy. Cestou jsme se zastavili na pohřebišti Barabů. V Železné Rudě jsme navštívili environmentální muzeum „Šumavská příroda“. Zdolali jsme bez problémů 7 km. K obědu byla oblíbená rajská. odpoledne všechny oddíly vyrazily na Pancíř. Cesta zpět ubíhala rychle, hráli jsme šátkovanou a v závěru cesty stavěli čertí domečky. Dnes jsme měli v nohách celkem asi 17 km. Byl to super den zakončený diskotékou. 

Čtvrtek 14. července 2016

 • počasí: deštivo, 12 °C
 • dopoledne: 8. etapa CTH - Pátrání po čertovi
 • odpoledne: savování táborových triček, oddílové programy
 • večer: osobní volno, sledování filmu
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno nic nového! Mlha, déšť! Perfektně prostřený švédský stůl! Po nezbytném úklidu, dnes to bylo horší, jsme se v družinách vrhli na „výrobu“ a výzdobu čertů. Nejprve jsme museli odpovědět na otázky z nejrůznějších oborů. Za správné odpovědi jsme získali indicie k tomu, jak by měl čert vypadat. Těch indicií bylo 21. Takže čert měl mít samozřejmě rohy, vousy, chybějící zub, kolem krku řetěz, ocas s červenou bambulí, v ruce vidle, dále plášť s čertovskými motivy, v pytli hříšné duše, knihu hříchů a podobně. Snažili jsme se usilovně, aby čerti splnili všechny požadavky. Všichni ďáblové vypadali úžasně. Odpoledne se v oddílech „savovala“ trička. Přiložili jsme šablonu se symbolem Špičáku, pak do trička vložili papír, aby se savo nepromáčelo skrz. Trička jsme savem postříkali, nechali uschnout a sloupali písmena a znaky. Všechna trička byla nádherná! Do večeře jsme pak vyráběli různé mozaiky. Před spaním nám Jirka promítal film „Hledá se Dory“.

Středa 13. července 2016

 • počasí: zataženo, deštivo, 15 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: 6. etapa CTH - Dorotčiny stužky
 • večer: 7. etapa CTH - Čertovy obrázky
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Počasí nám ráno opět nepřálo, mlha, déšť! Tak jsme dopoledne zůstali na chatě. Hned po snídani jsme netrpělivě čekali na výsledky prvních etap celotáborové hry a tlačili se u mapy. Malá děvčata se zabývala enkaustikou, to znamená, že si z voskovek pomocí žehličky vyráběla  obrázky. Oddíl malých chlapců skládal z puzzlí obrázky čertů, pak kluci vymalovávali policejní příběhy. Velcí kluci měli oddechové dopoledne se stolními hrami. Oddíl nejstarších děvčat si zabral klubovnu, dívky si vyráběly náramky z bavlnek a dělaly klovatinové obtisky. Po výborném pečeném kuřeti jsme na pokojích odpočívali, četli si, vymalovávali obrázky a hráli hry. Odpoledne počasí na chvíli dovolilo, aby další etapa celotáborové hry proběhla v lese. Po týmech jsme hledali stužky, které poztrácela Dorotka, když ji unášel čert do pekla. Pak jsme se vydali na vycházku, ale to už jsme pořádně zmokli. Po svačině jsme se v oddílech učili morseovku, kterou budeme určitě potřebovat, abychom si přečetli úkoly a vzkazy při celodenním výletě. Museli jsme se na to pekelně soustředit. K večeři bylo výborné rizoto, které jsme si přidávali.  A po večeři jsme tvořili čertovské mozaiky, a to byla další etapa celotáborové hry. 

Úterý 12. července 2016

 • počasí: zataženo, deštivo, 17 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: Šumavský kvíz, Čertovo pomatení
 • večer: Čert nalezl paměť, oddílové programy
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno bylo pošmourné, ale snídaně opět skvělá. Vybírali jsme si z přeplněného švédského stolu. Úklid jsme zvládli dost dobře, někteří dokonce na deset bodů. Jsme docela pořádní. Malá děvčata se po snídani vydala na vycházku. Oddíl malých chlapců zůstal na chatě a v klubovně si připravoval týdenní oddílovou hru. Kluci kreslili auta, která si budou v průběhu týdne kupovat, prodávat, nebo dokonce krást. Pak se učili turistické značky, které budou potřebovat na celodenní výlet. Nejstarší chlapci absolvovali výlet do Železné Rudy, cestou navštívili pomník Barabů. Velká děvčata ze špejlí vytvořila modely 3D rozhledny na Špičáku, pak luštila záhadné příběhy. Oběd byl samozřejmě výborný, vepřo, knedlo, zelo. 

Odpoledne pokračovaly další etapy celotáborové hry. Nejprve jsme absolvovali šumavsko- čertovský kvíz, při něm jsme zjistili, co všechno nevíme o Národním parku Šumava, o historii Šumavy, o přírodě, jezerech a samozřejmě o čertech. Některé otázky a i odpovědi byly docela veselé. Počasí se umoudřilo, a tak jsme na další etapu vyrazili do lesa. Po družinách jsme čertovi pomáhali dávat dohromady zeměpisné názvy, které v lese poztrácel. Běhali jsme a hledali kartičky se jmény, například Borová Lada, Černé jezero a podobně. Názvů bylo 81, byla to docela fuška. No a pak začalo pršet. V chatě jsme se snažili názvy naučit, abychom byli připraveni na výlety. Večer jsme hráli hry v oddílech. Dost brzy se nám podařilo usnout. 

Pondělí 11. července 2016

 • počasí: jasno, odpoledne zataženo, večer bouřka a déšť, 28 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: zahájení celotáborové etapové hry "Cesta za pokladem na Čertově jezeře", vymýšlení názvu týmu, vlajky a masky čerta
 • večer: seznamovací diskotéka
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Vzbudili jsme se do nádherného slunečného rána svěží, protože jsme poměrně brzy usnuli. Čekala na nás bohatá snídaně v podobě švédského stolu – různé druhy šunky, salámů, sýrů, máslo, med, džemy, čokoládové kuličky, kukuřičné lupínky, müsli, mléko, jogurt, čaj, džusy, chléb a různé druhy pečiva. Pak jsme s napětím vyhlíželi, kdy bude bodování úklidu. Někteří dosáhli i deseti bodů, další se musí víc snažit. Dopoledne šli malí kluci hledat kešky, ovšem bezúspěšně. Cestou však narazili na úžasný potůček a těší se, že budou stavět přehrady. Malá děvčata hrála hru na zombíky. Starší děvčata podnikla ďábelský běh s víčky od PET lahví, z nichž vytvářela zajímavé obrazce. Starší chlapci hráli pohybové hry. K obědu byla výborná polévka, přidávali jsme si, a ještě výbornější svíčková. Odpoledne začala očekávaná celotáborová hra Za pokladem na Čertově jezeře. Rozdělili jsme se do družin, vytvořili jsme si týmovou vlajku, malé vlaječky na mapu, svůj název a figurku čerta. Vyrobení čerti byli úžasní. Po svačině jsme hráli míčové hry, starší oddíly podnikly vycházku do lesa. Celé odpoledne se chystala bouřka. Déšť se spustil, když jsme večeřeli výborné špagety. V osm hodin se rozjela diskotéka. Spát se nám samozřejmě nechtělo.

Neděle 10. července 2016

 • počasí: jasno, 25 °C
 • dopoledne: odjezd vlakem do tábora
 • odpoledne: příjezd do tábora, ubytování, rozdělení do oddílů, vycházky do okolí
 • večer: oddílové programy, finále ME v kopané
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Tak už přišel očekávaný 10. červenec a náš odjezd na tábor s veverkami! Hned ráno bylo neobvykle veselé! Náš původní vlak měl zpoždění, jeli jsme tedy na dvě party a sešli jsme se v jednom vlaku až v Praze. Pak už cesta ubíhala bez problémů. I když bylo obrovské vedro, zvládli jsme vše bez problémů. Na Špičáku na nás čekali Leoš s Martinem a dovedli nás na Stellu. Byli jsme překvapeni úžasným ubytováním a nádherným okolím. Po ubytování a nezbytných pokynech jsme dostali výbornou svačinu, několik druhů koláčů a množství ovoce. Před večeří jsme se seznamovali v oddílech. Večeře byla opět výborná, řízek, americké brambory, zelenina, kompoty. Po večeři jsme hráli softtenis, šátkovanou, vybíjenou, šátkovanou. Po náročné cestě a teplé sprše jsme brzy usnuli. Jen někteří chlapci fandili fotbalu