Denní zpravodajství

Pátek 31. července 2015

 • počasí: jasno, 21 °C
 • dopoledne: rozlučkové oddílové programy
 • odpoledne: bojová hra Safari 
 • večer: vyhodnocení tábora, rozlučková diskotéka
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno jsme vyspávali po noční hře, vedoucí nás budili až v devět hodin, pak byla opět bohatá snídaně. Dopoledne vyplnily oddílové programy, některé oddíly si hrály, jiné šly na procházku, aby se ještě jednou nadýchaly jizerského vzduchu a možná potkaly nápadně i nenápadně se pohybující vílu  Izerínu. K obědu byla vynikající svíčková. Během poledního klidu jsme odpočívali, abychom odpoledne zvládli náročnou hru „safari“. V patnáct hodin jsme se vypravili do lesa. Rozdělili jsme se na lovce, bankéře, správce parku safari, připravili banky, domečky pro zvířata a vězení pro ty, kteří si nekoupili pomyslné licence na pobyt v parku a chytání zvěře. Dostali jsme potřebné rekvizity a s vervou začali běhat a lovit. Nejúspěšnější lovci byli odměněni sladkostmi. Večer jsme se dozvěděli, jak dopadla celotáborová hra a který tým zvítězil. Odměněni jsme byli všichni, do týmů jsme dostali parádní dorty, které jsme okamžitě snědli. Byly vynikající. Odměny získal i nejlépe uklizený pokoj chlapců a dívek. Na závěr večera byla skvělá diskotéka. Spát se nám samozřejmě nechtělo. Ale usínali jsme s vědomím, že zítra už spíme doma, a domů se těšíme. 

Čtvrtek 30. července 2015

 • počasí: polojasno, 18 °C
 • dopoledne: 11. etapa CTH - "Prozření"
 • odpoledne: 12. etapa CTH - "Lektvar"
 • večer: oddílové programy
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Opět ráno neprší, a tak po báječné snídani konečně dochází na další etapu celotáborové hry s názvem „Prozření“. Týmy se shromáždily před chatou. Viděl pouze kapitán, ale nemohl používat ruce. Všichni ostatní členové týmů měli zavázané oči šátky. Kapitán je navigoval a oni poslepu postupně plnili nejrůznější úkoly. Museli si například zout opět nazout boty, navzájem se krmili, prolézali a přelézali různé překážky, kopali na branku, shazovali plechovky, poznávali věci po hmatu, ochutnávali připravené „dobroty“. Zajímavá hra vyplnila celé dopoledne.  K obědu jsme si dali vynikající palačinky. Odpoledne jsme vyfasovali kotlíky, vuřty, brambory, olej, cibuli, koření a další ingredience, za dohledu vedoucích připravili ohniště a vařili vuřtguláš. Když byly guláše dovařené, vzali vedoucí lžíce, ochutnávali a hodnotili. Výsledky se promítly do hodnocení celotáborové hry. Do večeře jsme si hráli. Večer jsme poslední etapou dokončili celotáborovou hru. Byla to etapa noční a odehrála se ve sklepě. Leoš nás asi o půl dvanácté vzbudil a odvedl do sklepa ozářeného svíčkami. U vedoucích, kteří představovali jakési mystické postavy, jsme plnili nejrůznější úkoly. Například jsme zkoušeli, jak dlouho udržíme hořící papír, zatloukali jsme hřebíky, hráli karty, házeli kostkami, stavěli hraničky z dřevěných špalíčků, odebírali zápalky, chytali klíč na lanku, podle indicií hledali klíčová slova a podobně. Bylo to docela vzrušující. Pak jsme docela dlouho usínali. 

Středa 29. července 2015

 • počasí: 
 • dopoledne: celodenní výlet
 • odpoledne: celodenní výlet
 • večer: oddílové programy
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Počasí se umoudřilo, a tak jsme si ráno vyzvedli v jídelně balíčky a vyrazili pro jistotu s pláštěnkami v batůžcích na celodenní výlet. Všichni jsme vlakem dojeli do Smržovky. Pak jsme se rozdělili do skupin podle toho, jak obtížnou trasu jsme si vybrali. Nejstarší chlapci, ale i některá děvčata, se s Milanem a s Leošem vydali na nejdelší trasu přes Bramberg, rozhlednu Nisanku a Černou Studnici. Když se vrátili do chaty, měli v nohách 25 km. Prostřední skupina zdolala trasu přes Špičák a byla první zpět na Zvonici. Nejmenší oddíly vyrazily na Nisanku a Černou Studnici. Jejich trasa byla sice nejkratší, asi 15 km, ale závěrečný úsek, kdy se měnily v kamzíky a zdolávaly překážky v podobě velkých balvanů, byl docela náročný. Navíc začínalo pršet. Trasy výletů byly perfektní, všichni jsme se vrátili v pořádku a byli spokojeni. Vůbec vlastně nevadilo, že jsme v závěru zmokli. Večer jsme měli osobní volno a pak jsme příjemně unaveni poměrně brzy usnuli. 

Úterý 28. července 2015

 • počasí: oblačno až zataženo, časté přeháňky, 21°C
 • dopoledne: 11. etapa CTH - "Kouzelné obrázky"
 • odpoledne: vycházky a výlety do okolí
 • večer: oddílové programy
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno nás nepotěšilo počasí, ale báječné chutné párečky. Opět pršelo, a to jsme původně měli jet na celodenní výlet. Po snídani následoval důkladný a pečlivý úklid a dost jsme se vylepšili. Pak jsme se pustili do další etapy celotáborové hry s názvem „Kouzelné obrázky“. Pomáhali jsme Izeríně luštit reklamy. Nejprve jsme absolvovali reklamní kvíz, museli jsme poznat 70 reklam. Nejlepší tým poznal 42 reklam. Pak jsme sami parodovali v televizi nejčastěji vysílané reklamy a nakonec vytvářeli reklamy svoje vlastní. Nejvíce reklam bylo v duchu teleshopingu, reklam na nejrůznější prací prostředky. Suprová byla reklama na „žlutý tanvaldský nerezový dřevěný kolíček“. Odpoledne jsme využili příznivého počasí, ono totiž nepršelo, vyzvedli jsme si svačiny a vyrazili na půldenní výlety. Starší oddíly došly až na Souš a do Desné, mladší do Polubného. Po večeři jsme byli zaměstnáni v oddílech, vydali jsme se na kratší procházky, hráli společenské hry, dívky navlékaly korálky. Snažili jsme se brzy usnout, protože nás zítra čeká celodenní výlet.

Pondělí 27. července 2015

 • počasí: polojasno, 23 °C
 • dopoledne: 9. etapa CTH - "Vzkaz víle Izeríně"
 • odpoledne: sportovní programy 11. etapa CTH - "Prozření"
 • večer: osobní volno
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno jako tradičně ošklivé, prostřený stůl jako tradičně pestrý. Takže jsme v jídelně a herně hráli různé stolní hry a skládali puzzle s obrázky Izeríny. Pouze oddíl děvčat se vydal do velkého stanu a zkoušel si postavit malé stany. Před obědem i některé další oddíly vyrazily do lesa, třetí oddíl hrál „šátkovanou“ a na indiány. Pátý a šestý oddíl hledal „kouzelná vajíčka“, která nejspíš ztratila Izerína.  Po obědě zase pršelo, takže jsme opět zůstali v jídelně a hráli hry. Připravovali jsme se na další etapu celotáborové hry. Mělo to být „Prozření“ inspirované „Dnem trifidů“. Když jsme už byli připraveni a měli poznávací barevné kolíčky, spustil se příšerný liják. Takže jsme se vrátili do jídelny, posvačili a dali si další etapu celotáborové hry – skládali jsme tangramy. Večer jsme měli osobní volno, věnovali jsme se hygieně, povídali si a trochu i zlobili. Usnuli jsme poměrně brzy.

Neděle 26. července 2015

 • počasí: polojasno, 23 °C
 • dopoledne: 7. etapa CTH - "Vzkaz víle Izeríně"
 • odpoledne: oddílové programy, 9. etapa CTH - "Izerína se představuje"
 • večer: 9. etapa CTH - "Izerína se představuje" (dokončení), ohlédnutí za minulým týdnem
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Dnešní ráno opět klasika, zamračené, těsně před deštěm. Pak se ale počasí umoudřilo a dopoledne jsme „posílali vzkazy Izeríně“. Nejprve jsme zajímavý vzkaz v týmu vymysleli, musel mít 160 znaků a musel obsahovat slova Izerína, Zvonice, tábor a veverky.  Zapsali jsme ho do připravené tabulky. Pak jsme jeden po druhém přebíhali na druhý konec louky a vzkaz do stejné tabulky přepisovali. Dalo nám to docela dost práce, protože jsme si někteří dané písmeno přes „tu dlouhou cestu“ nezapamatovali a vzkaz popletli. Po obědě jsme si zacvičili, zaběhali, zazávodili a hráli na schovávanou. Ke svačině jsme si pochutnali na skvělém zmrzlinovém poháru se šlehačkou a s ovocem. Pak pokračovala celotáborová hra další etapou. Získávali jsme indicie, podle nichž jsme si sami vytvářeli vílu Izerínu. Indicie nám přidělovali vedoucí za správně zodpovězené otázky z historie, zeměpisu, biologie, matematiky, fyziky, za správně vyluštěné logické hádanky, rébusy a přísloví. Izerína měla mít dlouhé vlasy s cůpkem, na hlavě věneček, na očích stíny, na tvářích pihy, květinové náušnice, náhrdelník, talisman, řetízek nad kotníčkem, sukénku z kapradí, opasek a podobně. Všichni se snažili získat indicií co nejvíce, vybrat z týmu dlouhovlasou dívku a „vyzdobit si ji“. Vedoucí víly hodnotili. Večer jsme si prohlíželi táborové fotky a připomněli si minulý týden. 

 

Sobota 25. července 2015

 • počasí: zataženo, občasné přeháňky, 22 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: oddílové programy, 7. etapa CTH - "Vzkaz víle Izeríně"
 • večer: diskotéka
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Počasí nám hlavně ráno příliš nepřeje.  Vstávali jsme v devět hodin, vyspávali jsme po večerní hře. Někteří po snídani riskovali a vyrazili do lesa, třeba čtvrtý oddíl, kluci stavěli bobovou dráhu. Pátý oddíl se sice do lesa vydal, ale vrátil se a v chatě pak chlapci luštili křížovky, osmisměrky a další tajenky. Brzy se z lesa vrátil i oddíl děvčat, který hrál v lese na vlajky, i oddíl nejstarších chlapců. Třetí oddíl hrál v jídelně zábavní hry. Děti ze šestého oddílu si posílaly vzkazy morseovkou a pokoušely se nakreslit Izerínu. Po obědě jsme hráli míčové hry, běhali, skákali, závodili. Chystali jsme se na další etapu celotáborové hry. Zpět do chaty nás zahnal blížící se déšť. Do chaty jsme doběhli na poslední chvíli. Takže přišel na řadu „jizerský kvíz“, dozvěděli jsme nějaké zajímavosti o Jizerských horách, jejich rozhlednách, přehradách, o Kořenově, Liberci, Jablonci a samozřejmě o Izeríně. Bohužel jsme všichni věděli ze všech kvízových otázek asi polovinu. Večer jsme si užili diskotéku, která byla mnohem zdařilejší než ta první. 

Pátek 24. července 2015

 • počasí: polojasno až zataženo, 26 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: polodenní výlet do okolí
 • večer: táboráček, 5. etapa CTH - "Dary víly Izeríně", 6. etapa CTH - "Pomsta ducha Muhu"
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno se nám nechtělo vstávat, i když nás opět čekal bohatě prostřený stůl. Dopoledne jsme byli v oddílech. Děvčata z prvního oddílu malovala nádherné obrázky inspirované jizerskou přírodou. Kluci z druhého oddílu hráli stolní hry, dívky ze třetího oddílu vyráběly ozdoby z korálků. Nejakčnější byli hoši ze čtvrtého oddílu, kteří hráli kolkovanou. Chlapci z pátého oddílu skládali puzzle, na nichž byl obrázek Izeríny, ovšem jednotlivé části si museli nejdříve v lese najít. Nejmenší děti hrály kroket, ringo a vybíjenou. Odpoledne všichni vyrazili na půldenní výlet. Malé děti došly do lesoparku v Příchovicích, kde si to na průlezkách, houpačkách a skalkách báječně užily. Bez problémů urazily za odpoledne asi 10 kilometrů. Šly s nimi i nejstarší dívky. Ostatní chlapci si udělali výlet na Štěpánku. Večer jsme docela zlobili, a tak to vypadalo na dřívější večerku. Byly ale připravené vuřty, a tak se večer rozhořel táborák. Předtím jsme ale museli po týmech donést dárky Izeríně, ty jsme museli vyrobit z přírodního materiálu. Přinesli jsme několik kytic, věneček, košíček na byliny, toaletní taštičku a klícku na ptáčky. Po táboráku nás čekala další (noční) etapa celotáborové hry, nazvaná „Pomsta duha Muhu“. Naším úkolem bylo přejít určité území se svíčkou, která nám nesměla zhasnout. Na cestě jsme plnili několik jednoduchých úkolů. Do postelí jsme se dostali poměrně pozdě, a tak jsme ihned usnuli.

Čtvrtek 23. července 2015

 • počasí: jasno až polojasno, 24 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: Lesní závod, oddílové relaxační programy
 • večer: 4. etapa CTH - "Tvář víly Izeríny"
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno opět počasí nestálo za nic, bylo zamračené a poprchávalo. Snídaně ovšem jako každý den byla vynikající, několik druhů šunky, sýra, pomazánky, džem, máslo, med, nutela, jogurt, čokoládové kuličky, kukuřičné lupínky, čaj mléko, kakao, a tak podobně je to každý den, někdy jsou navíc párečky nebo vajíčka. I přes nepřízeň počasí jsme vyrazili ven. Malí kluci malovali před chatou Izerínu, pak si zahráli fotbal. Šestý a čtvrtý oddíl se svědomitě učily morseovku, která se jim hodí při celotáborové hře. Nejstarší oddíly se opět spojily a hrály jakousi zajímavou hru, jejíž název nechtěly prozradit. V poledne jsme si pochutnali na gulášovce a žemlovce. První odpolední program byl zaměřen na rozcvičení před lesním závodem. Během závodu jsme probíhali po vyznačené trase a plnili zajímavé úkoly, například házeli šišky na cíl, odhadovali vzdálenosti, po hmatu určovali věci ukryté v pytlíku, hráli ringo a kuličky, zjišťovali, jak ovládáme obvazování zraněného, poznávali stromy, topografické značky, luštili rébusy, hledali peníze z „dostihů a sázek“. Po večeři nás čekala třetí etapa celotáborové hry. Hledali jsme korálky víly Izeríny, které poztrácela v lese. Každý tým měl v lese svůj domeček, do kterého členové týmu, pokud nebyli zasaženi „zabíjející koulí“ nosili „Izeríniny korálky“ v různých hodnotách. Jsme zvědavi, který tým vyhrál. Dnes se nám podařilo i dřív usnout. 

Středa 22. července 2015

 • počasí: jasno, 32 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: 2. etapa CTH - "Tvář víly Izeríny" (vybarvování masky), šifrování
 • večer: oddílové programy, šifrování
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

První ráno, kdy svítí slunce! Po snídani jsme všichni vyrazili do lesa. Malé děti s velkou vervou hrály dopoledne na náhody. Bylo určeno několik stanovišť, na nichž byli nejprve rozhodčími kluci z pátého oddílu, pak se vyměnili s oddílem šestým. Ostatní děti se pohybovaly v určeném prostoru a na stanovištích si náhodně vybíraly červenou nebo zelenou kartu, sirku s hlavičkou nebo bez hlavičky, házely kostkou a mincí a podle toho postupovaly vpřed na další stanoviště nebo se musely vrátit. Docela rozhodující bylo páté stanoviště, kde se rozhodovalo, zda mohou postoupit do cíle nebo se vrátit na start. Některé děti měly štěstí a proběhly trasu za čtyři minuty, jiným se to podařilo za 29 minut, neboť „štěstí“ při nich nestálo. Kluci ze čtvrtého oddílu hráli dopoledne míčové hry a budovali domečky. Dívky ze čtvrtého oddílu se zajímavou formou učily morseovku. První a druhý oddíl trávily dopoledne společně, hrály kubb a oblíbené „městečko Palermo“, pak dokončovaly hororové historky. Odpoledne starší oddíly zdobily sádrovou masku Izeríny. Malé děti se učily morseovku, stavěly domečky a hrály pohybové hry v lese, některé cvičně zkusily chodit po laně. V půl páté vypukla druhá etapa celotáborové hry! Izeríně se údajně popletly pohádky. Týmy soutěžily, kdo pozná více pohádek. Vždy si jeden člen týmu vylosoval kartičku s názvem pohádky, běžel k ostatním, musel pohádku beze slov výtvarně ztvárnit a zbytek týmu se snažil pohádku uhodnout, Každý tým si vybral dvacet pohádek. Byla to skvělá bitva, závodilo se na čas! Večer jsme dokončovali celodenní aktivity. Těsně před večerkou bylo docela vzrůšo! Nad oknem v prvním patře se usídlily vosy, a tak je hasiči přijeli likvidovat. Plni celodenních zážitků jsme se, někteří ovšem marně, snažili po desáté hodině usnout.

Úterý 21. července 2015

 • počasí: ráno oblačno, zbytek dne jasno, 25 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: 1. etapa CTH - "Družinový erb", 2. etapa CTH - "Tvář víly Izeríny" (odlévání masky)
 • večer: netradiční sportovní disciplíny
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Dnes ráno lilo jako z konve! Z postelí se nám opět nechtělo. Lákal nás pouze báječně prostřený stůl. Uklízeli jsme o sto šest, někteří se výrazně zlepšili. Po snídani jsme po oddílech, někteří sice v holínkách, vyrazili do lesa. Malé oddíly se vydaly hrát číselný „kros“, závodily, kdo dřív proběhne kolem čísel, která byla umístěná na stromech, samozřejmě v náležitém pořadí. Oddíly starších děvčat a chlapců hrály týmové hry v lese. Nejstarší kluci bojovali „o vlajky“ a nejstarší dívky o šátky. Odpoledne konečně přišla očekávaná celotáborová hra! Byli jsme rozděleni do sedmi týmů. Seznámili jsme se s „legendou o Izeríně“, takže víme, že během dalších několika dnů budeme symbolicky hledat perly víly Izeríny, která je ochránkyní Jizerských hor a která drahocenné perly v horách poztrácela. Tak jsme začali intenzivně pracovat v týmech. Nejprve jsme vymysleli pro svůj tým jméno, takže jsme byli Špičáci, Tanvaldi, Jizeráci, Zvonci, Bižu, Desňáci a Jizerské veverky. Pak jsme si nakreslili svůj erb a vymysleli zajímavá čtyřverší, například „ Když je tady bílý den, Zvonci rychle běží ven na pomoc zakleté Izeríně navzdory vleklé a zlé rýmě“ nebo jiná „Získáme vítězství za každou cenu, i kdybychom se měli válet v senu. My jsme Tanvaldi z Jizerských hor, náš tým drží pohromadě jak hudební sbor“. Mezitím některá děvčata z jednotlivých týmů za pomoci vedoucích venku vyráběla sádrové masky Izeríny, které v následujících dnech budeme zdobit. K večeři jsme měli naše oblíbené jídlo, buchtičky se šodó. Po večeři nás překvapily netradiční disciplíny pod vedením našich vedoucích, například hráli jsme kroket, ringo, petanque a kubb, lezli jsme po slackline a trénovali základy sebeobrany. Po večerce jsme trochu zlobili a nechtěli jsme spát. Za trest jsme ale museli jit o půl hodiny dříve. Snad se do zítra vylepšíme...

Pondělí 20. července 2015

 • počasí: polojasno, 23 °C
 • dopoledne: seznamovací oddílové hry 
 • odpoledne: vycházky do okolí
 • večer: seznamovací diskotéka
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno 20. července bylo docela pošmourné, vypadalo to, že den strávíme na chatě. Vstávat se nám proto příliš nechtělo. U snídaně nás čekal bohatě prostřený švédský stůl. Po snídani jsme se snažili uklízet, abychom dosáhli co nejvyššího počtu bodů. Některým z nás se ale příliš nezadařilo. Dopoledne jsme se navzájem poznávali v oddílech. Malí kluci z 3. a 5. oddílu stavěli v lese domečky, pak navštívili vojenské bunkry, které důkladně prolezli, v další části dopoledního zaměstnání hráli akční hry v lese. Děvčata ze čtvrtého oddílu se v lese nechávala vést se zavázanýma očima, pokoušela se důvěřovat kamarádkám. Chlapci z druhého oddílu hráli týmové hry v lese, děvčata z prvního oddílu vybíjenou a oblíbenou hru „městečko Palermo“. I odpolední zaměstnání bylo po oddílech. Téměř všichni jsme se vydali k symbolu Kořenova, osmiboké Tesařovské kapli, 5. a 6. oddíl si cestu zpestřily stopovanou s plněním zajímavých úkolů a s luštěním hádanek. Všichni se snažili co nejdříve najít dopisy s úkoly, přečíst je a úkoly splnit. Starší děti došly do Kořenova a cestou hrály další týmové hry. Večerní diskotéka se dlouho nemohla rozproudit, moc se zejména mladším tančit nechtělo, starší se kupodivu rozjeli při českých skladbách. A pak jsme docela dlouho nemohli usnout.

Neděle 19. července 2015

 • počasí: jasno, slunečno, 28 °C
 • dopoledne: 
 • odpoledne: příjezd do tábora, zdravotní filtr, ubytování, rozdělení do oddílů
 • večer: seznamovací oddílové programy

Tak je to tady! Tábor s veverkami! Z Pardubic jsme vyjeli za obrovského vedra, pak se ale mírně ochladilo, a tak cesta byla snesitelná. Zvonice na nás už netrpělivě čekala společně s některými vedoucími. Byli jsme rozděleni do pokojů, vedoucí se moc snažili, abychom kamarádi bydleli společně. Vybalili jsme si, dohledali v kufrech nějaké důležité věci, například hygienické potřeby, a vydali jsme se po oddílech obhlédnout okolí. Některé oddíly kontrolovaly, zda náhodou vloni vyrobené domečky pro vládce hor přetrpěly celý rok bez úhony. Po večeři nás zaměstnali oddíloví vedoucí, hráli jsme na schovávanou, přetahovali lano, hráli fotbal, stavěli hráze apod. Spát se nám nechtělo, ještě chvilku po večerce jsme si povídali. Některým malým dětem četli vedoucí pohádky nebo pověsti. Těšíme se na celotáborovou hru, bude jistě zajímavá!