Denní zpravodajství

Pátek 1. srpna 2014

 • počasí: polojasno až zataženo, 21 °C
 • dopoledne: vaření v přírodě
 • odpoledne: bojová hra Telegraf
 • večer: vyhodnocení táborových aktivit, diskotéka
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno nás překvapila nejen bohatá snídaně, ale i vedoucí, kteří přišli na snídani v parukách. Téměř celé dopoledne jsme vařili v přírodě. Pracovali jsme v družinách pod dohledem vedoucích, které jsme včera „vyfasovali“. Nejprve jsme si museli připravit ohniště, zapálit oheň a cvičně přivést do varu asi tři čtvrtě litru vody, kterou jsme dále nezpracovávali. A pak se vařilo doopravdy! Měl vzniknout buřtguláš. Snažili jsme se, do rozpáleného omastku se zpěněnou cibulkou, kterou jsme ovšem nesměli spálit, a to se jedné družině povedlo, jsme přihodili nakrájený, slupky zbavený párek a papriku. Pak jsme zalili vodou a vsypali na kostky nakrájené brambory. Běhali jsme pro koření a sůl a guláš dochucovali. Byly to nervy! Guláš ochutnávali vedoucí. Vařením byla završena poslední etapa celotáborové hry Expedice Muhu. Oběd byl opět skvělý! Pak jsme balili. Poslední hra, kterou jsme si zahráli, se jmenovala „telegraf“. Hrála se samozřejmě v lese. Družiny se rozdělily na dvě části a domluvily si, jak si budou pomocí nějakých signálů posílat zprávy. Pak jedna skupina hledala po lese na stromech připevněná písmena nutná k sestavení zprávy. Když se jim to podařilo, začali posílat domluvené signály druhé skupině vzdálené asi sto metrů. Nesmělo se křičet, mluvit. Nebylo to jednoduché, a tak úkol splnila vlastně jen jedna družina. Ve dvacet hodin dorazila Expedice do cíle. Byly vyhodnoceny jednotlivé družiny, odměněn nejčistší pokoj, byli to kupodivu kluci, udělovaly se diplomy, rozdávaly se dorty. Závěrečná diskotéka byla prodloužena. A pak už všichni rychle skočili do postele. Zítra jedeme domů a už se všichni těšíme na rodiče.  

Čtvrtek 31. července 2014

 • počasí: dopoledne mrholení, odpoledne jasno, 21 °C
 • dopoledne: relaxační oddílové programy
 • odpoledne: 15. etapa CTH - Cesta za pokladem
 • večer: oddílové programy
 • fotogalerie

Probudili jsme se do ošklivého deštivého rána. A to jsme měli naplánovaný skvělý den s výletem na Štěpánku! Takže jsme došli na snídani a čekali, zda se počasí umoudří. Na řadu prozatím přišly oddílové programy a pohádka. Odpoledne jsme si zabalili do batohů svačinu, pití, pláštěnku a každý tým „vyfasoval“ vedoucího, který ve svém batohu nesl zadání úkolů. Za jejich splnění jsme dostávali ingredience, které byly nutné k rozluštění hesla, a symboly potravin, které budeme potřebovat zítra na vaření polévky. Nejprve jsme museli rozluštit tajenku psanou morseovkou. Pak jsme vyrazili na cestu. Na prvním stanovišti u bunkru jsme řešili stavbu opevnění, pak jsme byli na rozcestí, kde jsme volili mezi cestou vpravo a vlevo, tedy připomínka pohádek, a tak jsme jmenovali zfilmované pohádky. U kaple jsme vzpomínali na J. A Komenského. Na veřejné turistické mapě jsme hledali nejbližší jizerské rozhledny. Našli jsme modrou turistickou značku a pokračovali v cestě. Pak jsme už jenom poznávali turistické značky a jmenovali přírodniny. Úprkem jsme dorazili na Štěpánku, kde jsme hledali poklad v podobě zlatých a stříbrných kamenů. Vlastně to byl i závod pro vedoucí, kteří běželi s námi. Hledaným heslem bylo slovo „Expedice“. Vyšlápli jsme nahoru na Štěpánku a pomalu jsme se vrátili na Zvonici. Večer malé děti trávily na hřišti, hrály míčové hry. Nejstarší dívky se snažily projít minové pole, pak luštily vědecká přísloví. Velcí chlapci se sešli v lese a snažili se zjistit, jaký číselný kód má na čele jejich protihráč, pak hráli vybíjenou.

Středa 30. července 2014

 • počasí: jasno, 25 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: oddílové programy, bojová hra Safari
 • večer: 14. etapa CTH - Mozaika
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Ráno nás vedoucí budili až ve tři čtvrtě na devět, ale i tak se nám z postelí vylézat nechtělo, ovšem snídaně už byla připravená. Pak velké oddíly hrály v lese „kolkovanou“, což je vlastně upravená hra na schovávanou. Malé děti čekala očistná lázeň, protože večer sprchování nezvládly. Aby pořádně oschly, hrály společenské hry v jídelně a až před obědem vyběhly na hřiště. Oběd byl opět vynikající, plněné knedlíky se zelím. Po poledním klidu hráli nejstarší chlapci s Leošem a s Jirkou zajímavé hry. První se jmenovala „minové pole“. Úkolem chlapců bylo při dodržení určitých pravidel najít co nejrychleji cestu minovým polem, které představovala na zemi nakreslená mřížka. Druhá hra spočívala v tom, že chlapci měli symbolicky zachránit svět před jadernou katastrofou. Bylo nutno v co nejkratší době zalít jaderný reaktor, který byl těsně před výbuchem. Chlapci se snažili a podařilo se jim „svět zachránit“. Oddíl starších děvčat se věnoval míčovým hrám. Malí chlapci chvíli sportovali a pak ve skupinkách vymýšleli slova obsahující skupinu -sto-. První oddíl si cvičně, tentokrát ve dne, prošel včerejší stezku odvahy, pak si zahrály holčičky čertovskou honičku. Druhá odpolední hra se jmenovala „safari“. Po lese – po rezervaci pobíhala zvířata, což bylo čtrnáct starších dětí, které představovaly slona, lva, žirafu, slona, zebru apod. Ostatní děti byly lovci, kteří zvířata lovili. Ulovená zvířata musela dát dětem peníze, safírky, které si děti odnášely do „banky“, v které pracovali jejich vedoucí. Zvítězila ta družina, která uložila nejvíce peněz. Byli vyhodnoceni nejlepší lovec a lovkyně. Večer jsme vyráběli mozaiky, vedoucí je ohodnotili a my jsme na mapě celotáborové hry zase o kousek popojeli. 

Úterý 29. července 2014

 • počasí: jasno, 24 °C
 • dopoledne: oddílové programy
 • odpoledne: oddílové programy, 13. etapa CTH - Muhův barevný rej
 • večer: táborový oheň, noční hra
 • fotogalerie

Po celodenním výletě se nám nechtělo vstávat. Odplížili jsme se na luxusní snídani a pak po oddílech odešli ven. Nejstarší kluci stříleli na terč ze vzduchovky a vydrželo jim to až do oběda. Ti, kteří momentálně nestříleli, si hráli na Šarapovovou a Williamsovou. Ostatní oddíly si vzpomněly, že Muhu má popletená rodová a druhová jména zvířat, a tak se snažily je uspořádat. Jedna skupina hledala v lese lístečky s napsanými jmény rodovými, druhá se jmény druhovými. Pak musely přiběhnout k vedoucím a zapsat správně k sobě jména do připravené tabulky, která se nejspíš odeslala vládci Jizerských hor. I mladším dětem zaujetí pro hru vydrželo do půl jedné. Byla tam i některá dost zajímavá jména, např. kudlanka nábožná, pipa americká, kareta pravá, pták toporka, lama alpaka apod. Odpoledne jsme se opět sešli po oddílech, některé oddíly hrály Kimovy hry, jiné se učily morseovku. Po svačině jsme zjistili, že vládci Jizerských hor se při cestování nějak pomíchaly barvy. Procházeli jsme tedy po družinách lesem a barvy a jejich kombinace, představovaly je proužky krepového papíru, jsme si museli zapamatovat a v cíli zapsat. Barev bylo patnáct, kombinací jedenáct, hodnotil se i čas. Při hledání barev jsme plnili úkoly další etapy celotáborové hry Expedice Muhu. Večer jsme opékali vuřty a snažili se u táboráku dost neúspěšně zpívat známé i méně známé písně. Ve dvaadvacet hodin byla v temném lese odstartována noční hra. Zůstali jsme u barev a šli jsme po dvojicích podle barevných odrazek, které byly rozmístěné po lese. Samozřejmě jsme si museli svítit baterkou, aby odrazky byly vidět. Nesli jsme si každý s sebou kartičku se jménem, kterou jsme nalepili v závěru cesty do Muhovy připravené mřížky. Hra skončila pozdě, a tak zítra bude později i budíček.

Pondělí 28. července 2014

 • počasí: dopoledne jasno, 28 °C, odpoledne bouřky
 • dopoledne: celodenní výlet
 • odpoledne: celodenní výlet
 • večer: osobní volno
 • fotogalerie

Další pokus o celodenní výlet! Po báječné snídani jsme nabalili do batůžků balíčky na celý den a vyrazili na výlet. Malé děti odjely vlakem do Harrachova. Navštívily Vertical park, všechny děti po lezecké stěně pod vedením zkušených instruktorů vyšplhaly až nahoru. Pak se vyfotily u můstků, navštívily Infocentrum a nakoupily turistické známky a dárky. Z Harrachova je vyhnal déšť, a tak autobusem odjely do Kořenova. My velcí jsme se pěšky vydali ke kořenovskému mostu, pak jsme vyrazili na Jizerku. Občerstvení na Jizerce se protáhlo, protože liják nám nedovolil pokračovat v cestě. Když se zdálo, že už vykukuje slunce, s bouřkou za zády jsme velmi rychlým tempem směřovali k jednomu z cílů našeho výletu, k Protržené přehradě. Bouřka nás hnala, tempo se zrychlovalo, ale než jsme došli k protržence, stejně jsme zmokli. Zbývalo nám zdolat něco přes šest kilometrů do Desné, odkud jsme vlakem dojeli do Kořenova a pak vítězoslavně dorazili do chaty. Sprchy až do večeře byly v permanenci. Po jak jinak než výborné večeři jsme měli osobní volno, někteří odpočívali, jiní hráli společenské hry v jídelně. 

Neděle 27. července 2014

 • počasí: jasno, 28 °C, dusno
 • dopoledne: oddílové programy na přání dětí
 • odpoledne: oddílové programy, zájmové kroužky
 • večer: 12. etapa CTH - Hledání kouzelných vajec
 • fotogalerie

Opět nádherné počasí! Skvělá snídaně! Je neděle, a tak jsme si program na dopoledne vybírali sami. Po snídani jsme se rozprchli po oddílech. První a druhý oddíl dolaďovaly „vnitřní zařízení bytů“ v Muhu City. Třetí oddíl se věnoval kouzelné niti víly Izeríny, dívky se vodily poslepu podle slovní navigace. Nejstarší chlapci zkoušeli, jak funguje jejich bobová dráha. Po suprovém obědě jsme se opět zabavovali v oddílech. Nejmenší oddíly se vydaly ke kapli a k bunkrům. Třetí oddíl si zpíval při kytaře. Nejstarší chlapci hráli Muhův pětiboj – kluci sprintovali, dělali kliky, přeskakovali lano apod. Po svačině jsme byli zaměstnáni v zájmových kroužcích, vyráběli jsme náramky a náhrdelníky z korálků, náramky z bavlnek, vedoucí Renata nám podle našeho přání malovala obrázky na tělo, skládali jsme tangramy. Po večeři jsme hledali Muhova vajíčka, která vytrousil při putování Jizerskými horami. Hra byla skvělá.

Sobota 26. července 2014

 • počasí: jasno, 25 °C
 • dopoledne: 10. etapa CTH - PETkovaná, 11. etapa CTH - Oživení MUHU
 • odpoledne: výlety do okolí
 • večer: diskotéka
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Probudili jsme se do nádherného teplého rána. Opět jsme si vybírali z bohatě prostřeného stolu, dnes jsme si dali i párečky. Na všech pokojích bylo téměř výborně uklizeno, prostěradla vzorně napnuta, „bodovačky“ byly spokojené. Pak nás čekala „petkovaná“. Hrály proti sobě vždy dvě družiny, jednu družinu tvořili dokonce vedoucí. Po hřišti jsme poházeli PET lahve a cílem každé družiny bylo odmrštit co nejvíce lahví na hřiště spoluhráče. Vyhrál vždy ten, kdo měl na svém hřišti méně lahví. Do oběda jsme pak po družinách vytvářeli svého Muhu. Důležité bylo, aby bylo zřejmé, kterou družinu Muhu reprezentuje. Výtvarná díla nám ohodnotili vedoucí a na mapě Expedice Muhu jsme zase o kousek popojeli. Po obědě jsme si dali do batůžků důležité věci, pláštěnku, pití a svačinu a vyrazili jsme po oddílech na polodenní výlet. Nejstarší kluci došli k přehradě Souš, podařilo se jim za odpoledne zdolat 15 km. Výlet byl super. Ostatní oddíly se vydaly ke kořenovskému mostu, v nohou měly nakonec 9 km, také jejich výlet byl báječný. Večerní diskotéka neměla chybu. Spát jsme šli později a samozřejmě se nám nechtělo.  

Pátek 25. července 2014

 • počasí: polojasno, zataženo, místy mrholení, 23 °C
 • dopoledne: 8. etapa CTH - Scrabble, oddílové programy
 • odpoledne: oddílové programy
 • večer: 9. etapa CTH - Závod s časem
 • fotogalerie

Počasí nám zase nepřeje. Po opět skvělé snídani jsme úprkem vyrazili na hřiště, kde jsme rychle pochytali lístečky s písmeny na plnění další etapy celotáborové hry, na „jizerské scrabble“. S lístečky jsme běželi do jídelny a v týmech vytvářeli slova nějak souvisící s Jizerskými horami. Moc nás to zaujalo, málem jsme nepostřehli, že se umoudřilo počasí. Nejlepší družina vymyslela 37 slov. Slova jsme přepsali do mřížky a šli ven užívat slibně vyhlížejícího počasí. Malé děti vyrazily do lesa a pokračovaly ve stavbě "Muhu City". Starší oddíly zůstaly u chaty a hrály míčové hry. Odpoledne všichni pracovali v lese, malé děti dostavovaly Muhu City, nejstarší kluci se věnovali svým lesním bobovým drahám. Třetí oddíl odkráčel na vycházku do Kořenova. Večer jsme závodili s časem, protože jsme se dozvěděli, že Muhu musí často cestovat napříč časem, jeden den je na Jizerce, druhý den v Tanvaldu, další den v Kořenově apod. Závod nás zaujal, nechtělo se nám ani spát.

Čtvrtek 24. července 2014

 • počasí: zataženo, téměř po celý den mrholení, déšť, 21 °C
 • dopoledne: 6. etapa CTH - Jizerský kvíz, 7. etapa CTH - Turistická známka
 • odpoledne: oddílové programy
 • večer: oddílové programy
 • fotogalerie

Fuj! To je dneska hnusně!!! A to máme jet na výlet... Po snídani však došlo k rozhodnutí, že nebudeme riskovat a výlet raději odložíme "na indy", a tak jsme si výlet pouze představovali. Celý den jsme po chatě chodili s batůžky na zádech. Dopoledne jsme po týmech absolvovali „Muhův jizerský kvíz“. Otázky se týkaly samozřejmě Jizerských hor, kořenovských zajímavostí, rozhleden, kterých je v Jizerských horách čtrnáct, historie sklářství, vodních děl a jiných vymožeností, Ještědu apod. Pak jsme si představili, že putujeme dál, a protože jsme si nemohli koupit turistické známky, tak jsme si návrhy turistických známek v týmech sami vytvořili. V poledne jsme vybalili řízky a chutě pojedli. O poledním klidu jsme se poprvé mohli i s batůžky na zádech vzájemně na pokojích navštěvovat. Ani odpoledne se počasí neumoudřilo, a tak jednotlivé oddíly plnily úkoly v jídelně a v herně. První oddíl hrál hru „jméno, město, zvíře…“, pak podnikl „mokrou expedici“ k zajímavé kořenovské kapli. Chlapci z druhého oddílu vyrazili do lesa, přinesli si přírodniny a vyráběli z nich skřítky. Nejstarší dívky se dost nerady učily morseovku a pak se také vydaly ke kapli. Hoši ze čtvrtého oddílu dostali špejle a z nich stavěli model babylónské věže. Pak se vydali do lesa a budovali bobovou dráhu. Museli však na večeři, a tak dráhu dotvářeli po večeři.  Ostatní oddíly po skvělé kulajdě a pečeném kuřeti vyrazily do lesa a stavěly domečky pro skřítky. Protože jsme nebyli příliš unaveni, někteří jsme večer trošičku zlobili.

Středa 23. července 2014

 • počasí:  jasno, 22 °C
 • dopoledne: oddílové programy na přání dětí
 • odpoledne: 4. etapa CTH - Muhu games aneb Jizerský dvacetiboj
 • večer: 5. etapa CTH - Legenda o Muhu
 • fotogalerie

Probudili jsme se do krásného slunečného dne. Po snídani jsme se snažili uklízet, protože nikdo zatím nedosáhl 10 bodů (to je ale při bodování Boženky v podstatě zhola nemožné :)) Dopolední program si děti mohly zvolit samy. Nejmenší holčičky absolvovaly procházku směrem do Kořenova. Malí kluci si vybrali vybíjenou, pak opět vyhrálo oblíbené „městečko Palermo“. Těsně před obědem se šli kluci mrknout do místních bunkrů, kterých je v okolí přehršel. Starší oddíly hrály v lese bojovou hru „Maršál a špion “. Protože jsme absolvovali už několik etap celotáborové hry, mohli jsme si na mapě přečíst, jak si vedou jednotlivé družiny. Po obědě a nezbytném poledním klidu nás čekaly legendární Muhu Games aneb Jizerský dvacetiboj. Hra byla plná "běžných a tradičních" úkolů. Plnili jsme různé veselé disciplíny, které nám zadal sám Muhu – např. sprint s dětským kočárkem, s kufrem v ruce, běh třínohý, s lyžemi na ramenou, se sáňkami, s lyžařskými hůlkami, sloní běh, kutálení obruče, driblink s míčkem, let na koštěti ve dvojicích a mnohé další. Využili jsme nádherného počasí a panoramat blízkých Krkonoš a tak přišlo na řadu focení oddílů a celého tábora. Po již tradičně skvělé večeři  na nás čekal další úkol vedoucí k bodíkům do celotáborové hry - ve družinách jsme vymýšleli legendu o duchu Jizerských hor – Muhu. Dnes jdeme dříve do hajan, protože se musíme načerpat síly na zítřejší celodenní výlet. Kampak asi bude? 

Úterý 22. července 2014

 • počasí: jasno, 25 °C
 • dopoledne: oddílové programy v lese
 • odpoledne: lesní závod
 • večer: 3. etapa CTH - Nápisy krále Ašóky
 • fotogalerie

U snídaně nás opět čekal štědrý „švédský stůl“. A počasí nám přálo. Malé děti po snídani absolvovaly krátkou rozcvičku. Pak chlapce z druhého oddílu zaujal (po vzoru starších dětí) kros, běhali po lese, hledali po sobě jdoucí čísla, to vše na čas. Jejich dalším dopoledním zaměstnáním byla vybíjená, kterou všichni ve zdraví přežili. Malá děvčata, se kterými šel dnes výjimečně i Jirka, hrála nejprve na schovávanou, pak hrála na honičku poslepu, pak se věnovala skřítkům, které hledala, kreslila, a dokonce mezitím našla i poklad. I malí kluci před obědem hráli na schovávanou a podstoupili test důvěry, který spočíval v tom, že se kamarádi vodili poslepu. Třetí a čtvrtý oddíl (za doprovodu Boženky) se zabavil hrou zaměřenou na rozvoj paměti s názevem "Tajemné kódy". Běhali jsme po lese a snažili se na určitou dobu zapamatovat 24 tajných šestimístných kódů, pak je bez chyby zapsat. Pro některé z nás to bylo velmi obtížné. V poledne se všichni posilnili výbornými palačinkami. Sami jsme si mohli "vyrobit" jejich náplň. Většina z nás z jídelny odcházela s nafouknutými bříšky... Tak takhle by to nešlo, pane kuchař :) Nejzajímavějším odpoledním zaměstnáním byl lesní závod s plněním obvyklých i méně obvyklých úkolů – házeli jsme šišky na strom, odhadovali jsme vzdálenost, museli jsme si zapamatovat obrázky rozmístěné podél cesty, připomněli jsme si základy zdravovědy, vzpomínali jsme na jména vedoucích apod. Večer jsme měli na programu další etapu celotáborové hry - luštili jsme nápisy krále Ašóky. Zjistili jsme, že „Muhu bdí nad životem lidí v Jizerkách“. A další den je za námi. Copak asi budeme vyvádět zítra?

Pondělí 21. července 2014

 • počasí: ráno jasno, odpoledne bouřky s přívalovými dešti, dusno
 • dopoledne: oddílové programy v lese
 • odpoledne: hry v místnosti, zahájení celotáborové etapové hry, kreslení Muhu
 • večer: diskotéka
 • fotogalerie

Budíčééék!!! A je tu první den! I přes to, že se nám z postele nechtělo, jsme vstali, omyli se a vydali se do jídelny na snídani. K ní jsme si vybírali podle chuti na bohatě prostřených stolech – máslo, džem, paštika, několik druhů sýrů, šunky, salám, čokoládové kuličky s mlékem, čaj, mléko, pečivo. Prostě super :) Po snídani jsme si uklidili pokoje a čekali na první dopolední program. Po oddílech a jsme se rozprchli do lesa. Mladší děti (pod vedením vedoucích Renaty a Lucky) hráli stopovanou, třetí a čtvrtý oddíl (s vedoucími Sabinou a Leošem) hrál akční běhací hru s názvem Kros. Nečekaně nás z lesa vyhnal déšť, který se postupně zmenil v bouřku a průtrž mračen. Zbytek dopoledne museli strávit v jídelně a kde jsme hráli oblíbenou hru „Městečko Palermo“. K obědu nám pan kuchař připravil „vepřo, knedlo, zelo“ - bylo doslova boží! Jelikož nepřestalo pršet ani po obědě, museli jsme první část odpoledne strávit v jídelně. Poznávali jsme písně z muzikálů, pohádek, filmů, pak jsme luštili zajímavé věty. Malé děti si obtiskáváním vyráběly dopisní papíry, které nyní posílají rodičům. Po svačince jsme se všichni sešli v jídelně, a již netrpěůlivě jsme očekávali, jaká že bude letos "celotáborovka". V minulých letech jsme cestovali do srdce Afriky, vydali se na cestu na bájný Olymp a putovali za Stříbrnickým pokladem. Letošním hra nese název „Expedice MUHU aneb po stopách vládce Jizerských hor“. Byli jsme rozděleni do pěti týmů (kapitány byli zvoleni Dan Dvořáček, Adam Novák, Jakub Zelinka, Jirka Stoy a Ondra Míšek), kreslili ducha Jizerských hor Muhu a vyráběli svůj družinový znak. Po večeři jsme šli "zapařit" na diskotéku - neměla absolutně žádnou chybu. Byli jsme tak rozjuchaní, že se nám ani nechtělo jít spát. 

Neděle 20. července 2014

 • počasí: jasno, 30 °C
 • odpoledne: příjezd, zdravotní filtr, ubytování
 • večer: seznamovací oddílové programy
 • fotogalerie (jméno i heslo: zsbrve)

Tak jsme dojeli na tábor s VEVERKAMI! Přežili jsme dlouhou a úmornou cestu autobusem. Dokonce i náš budoucí azyl - chatu Zvonici - jsme po mírných peripetiích našli. Jen co jsme vyskákali z autobusu, byli jsme rozděleni do pokojů a posléze i do oddílů. Rychle jsme se ubytovali, vybalili si a povlékli postele. Po večeři jsme se seznámili s režimem dne a s táborovým řádem. Když jsme byli řádně poučeni,vydali jsme se na obhlídku okolí, při níž jsme si zahráli i nějaké seznamovací hry. Spát se nám samozřejmě nechtělo, večerka se protáhla až do doby hluboko po půlnoci...