Denní zpravodajství

DEN DVANÁCTÝ - ČTVRTEK 19. 7. 2018

Ráno bylo jako obvykle zatažené, ale kupodivu bez deště. Po snídani dokonce vysvitlo sluníčko, tak jsme se vydali přes kopec na naši oblíbenou louku hurá na asi nejoblíbenější  hru „Safari“. Byla to poslední možnost, protože zítra se jede domů.   Děti z nejstarších oddílů představovaly zvířata, malí je vlastně honili. Museli si koupit „licenci“, aby mohli lovit, za ulovené zvíře dostávali peníze, které si dávali do banky, kde seděli bankéři v podobě vedoucích a některé dívky z nejstaršího oddílu. Po obědě zase lilo, jen se prášilo, takže opět byl program na chatě. V jednotlivých patrech jsme měli vystavené rébusy, přesmyčky, osmisměrky, šifry, chodili jsme po skupinkách a luštili jsme. Po svačině přišlo na řadu očekávané vyhodnocení celotáborové hry a s ním pochopitelně nádherné a moc dobré dorty. Byli jsme napnuti jako strunky. Nakonec s převahou zvítězila planeta Uran v čele s Markem. Večer se promítal film Machři. Uléhali jsme s vědomím, že zítra už budeme spát doma. I když nám počasí příliš nepřálo, tábor byl úžasný, bude se nám stýskat.

DEN JEDENÁCTÝ - STŘEDA 18. 7. 2018

Počasí nám fakt nepřeje, lije a lije. Budí nás stále stejné písničky, vstávat do deštivého rána se nám moc nechce. Ale i na chatě pro nás připravují vedoucí zajímavý program. A tak jsme se po snídani vrhli na přípravu tribalu planet. V družině jsme se snažili vymyslet pozdrav, tanec, domluvili jsme se na společném oblečení. K obědu jsme měli nudle s mákem. Po obědě jsme dokončovali tribal planet a po svačině byla prezentace. A tak jednotlivé družiny přišly do jídelny v zajímavých oblecích, ukázaly nacvičený pozdrav a předvedly originální tanec na vybranou hudbu. Samozřejmě se jako první prezentovali vedoucí v oblečení s pozdravem a někteří předvedli i tanec. Pak proběhla krátká diskotéka. Po svačině se mírně umoudřilo počasí, a tak starší oddíly vyšly na procházku. Malé děti hrály společenské hry. Večer se promítal film Mimi šéf.

DEN DESÁTÝ - ÚTERÝ 17. 7. 2018

Ráno opět pršelo, kapky bušily na plech o sto šest. Rozcvička byla tedy na jednotlivých patrech. Po snídani a úklidu jsme zahájili galaktické kasino. Snažili jsme se přelstít vedoucí, myslíme si, že nás občas i „obelhávali“. Sázeli jsme body a hráli jsme čáru s céčky, házeli jsme kroužky na kolíky, odebírali jsme zápalky po jedné, po dvou, po třech a poslední prohrál, odpalovali jsme míček pomocí síťky, hráli kulečník a bingo, hledali jsme mezi kartami srdcové eso, snažili jsme se uhodnout součet na hracích kostkách. Po obědě starší chlapci batikovali trička, některá děvčata si vyráběla náramky a náušnice z korálků, malí kluci si vyplňovali daktyloskopické karty. Pak byla svačina a po ní galaktické pexeso tentokrát na chatě, protože stále lilo jako z konve. Obrázky a nápisy byly rozmístěny na šesti místech. Kapitáni si vybrali barvu obrázků a textů, členové družiny pak po jednom běhali hledat lístečky s obrázky nebo texty ve své barvě. Když se jim podařilo shromáždit všechny lístečky a obrázky, skládali pexeso. Večer si nejstarší děvčata batikovala trička, kluci skládali tangramy, malé děti hrály společenské hry. Spát jsme šli za tichého šumění deště.

DEN DEVÁTÝ - PONDĚLÍ 16. 7. 2018

Je pondělí, příjemné počasí, a tak jsme si po snídani vzali balíčky s řízkem a dalšími dobrotami a vyrazili po skupinách na celodenní výlet. Děti, které neměly pas, jely s Martinem a s Janou do Svobody nad Úpou. Nejprve navštívily informační centrum, kde si prohlédly stálou expozici Krakonošovo království, v níž si připomněly známé pohádky. Pak se vydaly do farmaparku Muchomůrka a tam si pohrály se zvířátky, která farmu obývají, zahrály si florbal, pohoupaly se na pneumatice, zacvrkaly si kuličky, zajezdily na dřevěném vozíčku, zaskákaly na trampolíně, zkusily golf a badminton, někteří velice úspěšně chodili na chůdách. Když se všichni dosyta vyřádili, odjeli zpět do Maršova, pak capali pěšky na Vápenku. Malé oddíly odešly ráno do Maršova, tam je vyzvedl autobus a dovezl je do Parku miniatur v Kowarech. Je to vlastně v areálu původní továrny na výrobu koberců. Projekt úžasně přibližuje architektonické památky především dolního Slezska. Děti viděly šedesát modelů vypracovaných do nejmenších detailů zmenšených v poměru 1 : 25. S historií i se zajímavostmi památek i o jejich vzniku seznámil děti průvodce. Po prohlídce parku odjely děti zpět do Maršova. Park miniatur si prohlédly i tři starší oddíly, ale dopravily se tam pěšky, přitom zdolaly nahoru a dolů asi patnáct kilometrů. Dětem se moc líbila miniatura Sněžky, kterou, když se otočily, viděly i v reálu. Hora je totiž doprovázela z různých stran po celou túru. Zpět do tábora se i velké děti vezly autobusem. Večer se promítaly fotografie a všichni se u nich skvěle bavili.

DEN OSMÝ - NEDĚLE 15. 7. 2018

Osmý den byla neděle, budíček jsme měli později a nebyla rozcvička. Mohli jsme si vybrat dopolední program. Malé děti hrály přehazovanou, děvčata si vyrobila papírové raketky. Tři starší oddíly si vybraly šátkovanou a oblíbeného „Maršála a špiona“. Odpoledne bylo věnováno trifidům, což byly fiktivní rostliny z knihy Den trifidů, které škodily lidem. Zasahovaly obličej a jiné nepokryté části těla. Lidé pak oslepli a měli mnoho dalších problémů. Soutěžili jsme po družinách, byla to další etapa celotáborové hry. V družinách viděli pouze kapitáni, ale ti zase měli svázané ruce. Všichni ostatní měli na očích šátky, takže neviděli, a kapitáni je na splnění úkolů navigovali. Všichni museli kopnout míč do brány, hodit míč do basketbalového koše, třídit kameny, společně přenést raněného, pokusit se o slalom mezi terčíky, vytvořit obrovský kruh z lana, zahrát si kroket, nakreslit obrázky, vyluštit šifru. Na základě získaných indicií rozluštili tajenku a čekala je sladká odměna. K večeři jsme měli oblíbenou rajskou omáčku. Pak si malé děti přály diskotéku, velké se šly lehce projít. Všichni jsme se těšili na celodenní výlet.

DEN SEDMÝ - SOBOTA 14. 7. 2018

Ráno bylo příjemné, sluníčko hezky hřálo. Po rozcvičce, bohaté snídani, nezbytné hygieně a úklidu začala další etapa celotáborové hry, a to galaktický víceboj. Házeli jsme trubkami, břemenem, holínkou, podkovami, prováděli dřepy s kuželem na hlavě, cvičili sílu kolen, zda mezi nimi při chůzi udržíme míč, zkoušeli jsme kubb. K obědu byly výborné buchtičky se šodó. Odpoledne jsme si všichni vzali svačiny a vydali se na půldenní výlet. Mladší oddíly zdolaly šest kilometrů, cestou ještě postavily domečky pro mimozemšťany. Tři starší oddíly se vydaly na Rýchorskou boudu. Zpočátku je sice strašilo tmavé nebe, ale nakonec po celých dvanáct kilometrů svítilo sluníčko. Jen personál na Rýchorské boudě zklamal, zavřel nám těsně před nosem. Výlety se vydařily. Večer si děvčata uspořádala soukromou diskotéku, kluci se učili morseovku. Celý den byl úžasný, spadly jen asi čtyři dešťové kapky.

DEN ŠESTÝ - PÁTEK 13. 7. 2018

Ráno bylo hodně ošklivé, lilo jako z konve, a tak byl posunutý budíček na pozdější dobu a nebyla rozcvička. Čekaly nás opět švédské stoly. Dopoledne jsme museli zůstat na chatě. Malá děvčata batikovala trička, nejmladší chlapci hráli společenské hry a vyráběli mimozemšťany. Tři nejstarší oddíly se rozdělily podle družin a tvořily plastické projekty, jak by si představovaly život na své planetě. Počasí se neumoudřilo ani po obědě, všichni jsme tedy pokračovali v rozdělané práci, která nás velice bavila. Po svačině ukázalo počasí vlídnější tvář, a tak jsme rychle vyrazili ven. Opět jsme překonali obrovský kopec a na teď už naší oblíbené louce hráli galaktické puzzle, což byla další etapa celotáborové hry. Obrázky planet byly rozstříhané a rozházené po rozlehlé louce. Museli jsme je najít a poskládat, aby byly obrázky celé. Práci nám ztěžoval docela silný vítr. Čas rychle uplynul a běželi jsme na večeři, protože bylo výborné vepřo, knedlo, zelo. Po večeři hrála malá děvčata míčové hry, chlapci si dokončovali mimozemšťany, starší děti dotvořily projekty a před večerkou je odprezentovaly. Všechny projekty byly úžasné, hodnocení velice obtížné. Usínali jsme jako obvykle ve 22 hodin.

DEN PÁTÝ - ČTVRTEK 12. 7. 2018

Vzbudili jsme se do příjemného, ale chladného rána, takže jsme při rozcvičce hledali sluníčko. Na švédských stolech jsme opět našli několik druhů šunky, sýrů, salámů, máslo, paštiky, pomazánku, jogurt, džem, pečivo, několik druhů chleba, kukuřičné lupínky, oblíbené čokoládové kuličky, müsli, čaj, kakao, mléko. Stále je z čeho vybírat. Po nezbytném úklidu jsme se vydali na dopolední túry. Všichni jsme došli k Lysečinské boudě, velcí chlapci o kilometr dál. Cestou jsme se zkoušeli učit morseovku. Trochu jsme při návratu zmokli. Po obědě probíhala další část celotáborové hry, galaktický kvíz pro starší děti z družin, malé děti z papíru vyráběly záchranný létající modul. Po svačině se jednotlivé družiny snažily získávat indicie na vytvoření mimozemšťana. Musely správně odpovědět na osmnáct otázek týkajících se Sluneční soustavy, které měli vedoucí připraveny. Jednoho člena družiny pak měli ostatní jako mimozemšťana ustrojit. Ten musel mít tykadla, zelený kabátek, tři prsty na ruce, v ní malý létací talíř, pásek s vysílačkou, velké uši, batoh s jídlem na cestu, baterku, hodinky na pravé ruce, na krku talisman, trenýrky navrch, podkolenky, pláštěnku, mapu vesmíru, fotku své planety, klíčky od rakety, hadr na umývání rakety a olej do rakety v pet lahvi. Ne všem se podařilo získat všechny indicie. Do večeře se sháněly věci pro mimozemšťana, po úžasné večeři, kuřecí steak a opečené brambory, členové družiny mimozemšťany oblékli a představili je ostatním. Všichni mimozemšťani byli suproví. Rozdovádění jsme kolem desáté hodiny usínali.

DEN ČTVRTÝ - STŘEDA 11. 7. 2018

Ráno bylo docela chladné, i když bez deště, rozcvička se tedy odehrála na jednotlivých patrech. Opět skvělý švédský stůl byl obohacený výborným jogurtem. Nepršelo, a tak jsme se vydali do přírody. Malí chlapci a malá děvčátka došli do Dolních Lysečin. Tři starší oddíly zdolaly opět vysoký kopec, pak hrály krkonošské pexeso. Trochu se nám ztenčily zásoby sušenek a dalších sladkostí od maminek, tak byl dnes otevřený kiosek, abychom zásoby doplnili. Po obědě starší členové družin dokreslovali planetu, malí úspěšně luštili galaktický kvíz. V druhé polovině odpoledne jsme hráli živý galaktický turnaj hry Scrabble, což je vlastně nejpopulárnější hra na světě, která pomáhá rozvoji slovní zásoby. Vytvořená slova pak pomocí písmen ze slova „kosmonaut“ jednotlivci předváděli. To byla další etapa celotáborové hry. Do večeře nejstarší kluci hráli fotbal, nejstarší děvčata oblíbenou hru „na mrkanou“, menší děti vytvářely zajímavé výkresy. Na večerní zaměstnání měly oddíly většinou naplánované míčové hry, fotbal, přehazovanou a vybíjenou, velcí kluci silový víceboj. Malé děti si dokončovaly výkresy. Opět příjemně unaveni jsme dobře usínali.

DEN TŘETÍ - ÚTERÝ 10. 7. 2018

Ráno nás budila opět skupina Mirai. Rozcvička odpadla, protože pršelo. Alespoň jsme měli více času na ranní hygienu a na úklid. Po bohaté snídani malá děvčata korálkovala náramky. Oddíl nejstarších děvčat a chlapci ze 4. oddílu vyráběli lapače snů z drátků, korálků a bavlnek doplněné barevnými pírky. Dívky ze třetího oddílu vytvářely noční oblohu, nejprve si nakreslily planety, nalepily je na černý papír a dokreslovaly hvězdy, komety, meteority. Malí chlapci si batikovali trička, nejstarší kluci hráli fofrníky a před obědem si dali fotbal. Po obědě se uskutečnila další etapa celotáborové hry, a to galaktický fotbal. Nejprve si družiny z papírů a izolepy vyrobily míče. Ty pak musely po družinách po cestě vykopat na obrovský kopec. Musely kopat po jednom a nemohly se míče dotknout rukama. Hru zvládli všichni a hezky unavení se sešli na vrcholu kopce. Začalo pršet, a tak jsme se vrátili do chaty. Dali jsme si perník a celotáborová hra pokračovala. Družiny tentokrát z papírových rolí vyráběly makety raket, které by mohly doletět na jejich planetu. Malé děti tvořily mimozemšťany. K večeři jsme si dali výborné špagety. Večer malé holčičky batikovaly trička. Zájemci se dívali na semifinále MS ve fotbale, ostatní hráli stolní fotbal nebo tenis. Příjemně unavení jsme docela rychle usnuli.

DEN DRUHÝ - PONDĚLÍ 9. 7. 2018

Druhý den ráno probudila všechny píseň  Když nemůžeš, tak přidej víc od skupiny Mirai. Někteří svižně, jiní lehkým krokem pádili na rozcvičku před chatu. Ranní hygiena byla rychlá a v jídelně nás překvapily bohatě prostřené švédské stoly. Pak všichni pečlivě uklízeli, aby nikdo nedostal méně než osm bodů. Podařilo se, bylo dokonce několik desítek! Dopoledne se oddíly rozdělily, všechny se vyšplhaly do kopce a hrály pálkovanou, běhací domino a oblíbenou hru „Maršál a špion“. K obědu některé oddíly dorazily se zpožděním, protože si naplánovaly delší trasy. A všichni si s chutí dali úžasné borůvkové knedlíky. Během prvního odpoledního zaměstnání byla vyhlášena očekávaná celotáborová hra Záchrana planety SQ – 09. Táborníci byli rozděleni do sedmi družstev, která byla pojmenována po planetách, Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Uran, Saturn, Neptun. Kapitáni dostali přidělené své členy. Každé družstvo potom začalo pomocí balonu, papírových ubrousků, lepidla a vody vyrábět svou planetu. Bylo nádherné počasí, a tak se pracovalo venku. Všichni obdrželi vesmírné průkazy a hra byla naplno odstartována. Vedoucí, někteří s maskou mimozemšťanů, přinesli mapu, po níž budeme mezi planetami celých jedenáct dnů cestovat, snažit se dostat k cíli a planetu SQ – 09 zachránit. Po svačině se oddíly vydaly prozkoumávat další okolí a cestou si zahrát hry. Malí chlapci hráli fotbal, chytali kroužky a talíře. Starší oddíly podnikly delší vycházku, objevily i stánek s nanuky. Po krátkém večerním osobním volnu si malé děti hrály u chaty, velké se šly ještě provětrat do lesa.

DEN PRVNÍ - NEDĚLE 8. 7. 2018

Tak jsme opět v táboře s veverkami, které se na nás určitě dívají někde ze stromu. Jízda autobusem byla naprosto bezproblémová. Vápenka je parádní budova, v níž jsme ubytováni. Pokoje se nám líbí, všechny mají sociální zařízení. Po příjezdu jsme byli jsme rozděleni do oddílů a ubytovali se. Hlavní vedoucí nás seznámil s režimem dne a s táborovým řádem. Po večeři jsme se seznamovali v oddílových programech. Všechny oddíly se vydaly na "průzkum terénu", abychom věděli, kam budeme moci chodit hrát hry. Zítra bude vyhlášena celotáborová hra. Jakápak asi bude letos?