Školní bowlingová liga

Dne 29.1. dopoledne navštívili žáci 1. - 8. ročníků bowling a společně na několika drahách si zahráli za účasti několika čekých reprezentantů v tomto odvětví. Na začátku si žáci vyslechli krátkou přednášku a pak všichni absolvovali krátký trénink. Akce měla mezi žáky velký ohlas. Z tohoto důvodu jsme naši školu zaregistrovali do školní bowlingové ligy ČR.

Vybrané šestičlenné týmy tak absolvují do konce školního roku 3 hrací dny a celorepublikové finále. Vše se uskuteční v Pardubicích.

  

Bowling je halový sport, ve kterém se hráč snaží hozenou koulí srazit co možná nejvyšší počet kuželek na konci dráhy. Hra v současné podobě vznikla v polovině 19. století. Pro hraní bowlingu je třeba mít bowlingovou dráhu s deseti kuželkami, specifickou bowlingovou kouli a vhodné jsou i speciální boty. 

Během bowlingové hry hází hráč v deseti kolech na kuželky a snaží se je všechny porazit. Pokud se mu to nepovede prvním hodem daného kola, má k dispozici ještě hod druhý. V případě, že v posledním – desátém – kole shodí nejpozději druhým hodem kuželky všechny, hází v tomto kole ještě potřetí. Za celou hru lze získat maximálně 300 bodů, přičemž se počítají poražené kuželky a navíc, v případě poražení všech kuželek, existují bodové bonifikace. V bowlingu se pořádají turnaje, a to jak v celosvětovém měřítku, tak v měřítku kontinentálním či národním. Výhodou bowlingu je skutečnost, že neklade výrazné fyzické omezení na hráče, takže se v něm mohou vzájemně poměřovat jak mladší, tak i starší hráči. Díky rychlému střídání hráčů na dráze má hra napětí a spád, neboť hráči mohou vzájemně porovnávat své průběžné výsledky a aktuální bodové zisky. Jedná se o sport pohodlný a bezpečný a díky skutečnosti, že se jeho zápasy konají v krytých prostorech, i nezávislý na případné nepřízni počasí.

Bowling rozvíjí nejen pohybové dovednosti hráčů, ale také soustředění, jemnou motoriku, rychlé rozhodování a soutěživost. Díky rychle se měnícím podmínkách na dráze patří bowling mezi 3 top sporty, kde jeho hráči mají nejvyšší IQ. V České republice se hráči bowlingu sdružují v České bowlingové asociaci, která zastřešuje všechny soutěže od juniorských až po seniorské.

V současné době má bowling nakročeno stát se dalším olympijským sportem a v roce 2024 už chce být na OH v Paříži.