Spolupráce školy a klubu

Hokejový klub HC Dynamo Pardubice je členem Akademie Českého svazu ledního hokeje. Cílem projektu je výchova špičkového mládežnického hráče schopného konkurovat nejlepším hráčům ve světovém měřítku ve spojení s absolvováním středního vzdělání. Byly sjednoceny nároky na tréninkový proces, herní systém a mezinárodní kontakty. Hráči jsou daleko více monitorováni ze strany klubu v otázkách školního prospěchu, docházky a osobní disciplíny prostřednictvím speciálních klubových zástupců pro oblast školství.

Cílem projektu Akademií ČSLH je komplexní rozvoj hráčů v mládežnických kategoriích a podpora klubů, které vytvářejí pro jejich výchovu nejlepší předpoklady. Získání statutu proto výkonný výbor ČSLH podmínil splněním řady kritérií ve sportovně technické, vzdělávací, zdravotnické, personální a dalších oblastech.

Podmínky zahrnují například zázemí pro soutěže a tréninky mládežnických mužstev, požadavky na zajištění jejich výzbroje a výstroje, stejně jako nároky na tréninkový proces, herní systémy a mezinárodní kontakty. Významnou součást hodnocení tvoří vzdělávání a zdravotní zabezpečení hráčů.

„Chceme, aby se statut Akademie stal značkou kvality v mládežnickém hokeji, ať už pro hráče, jejich rodiče nebo partnery klubu,“ uvedl Tomáš Král, prezident Českého svazu ledního hokeje.

Klubům, které splnily podmínky, poskytne ČSLH podporu v oblasti finančního ohodnocení trenérů, jejich odborného vzdělávání nebo spolupráce se zahraničními partnery. Mužstva těchto klubů také nesestupují z mládežnických extraligových soutěží.

Projekt Akademií ČSLH, inspirovaný v hokejově vyspělých zemích, byl zahájen v březnu 2011. V klubech, které ve stanoveném termínu podaly přihlášku, proběhla inspekce odborné komise a na základě jejích výsledků rozhodl Výkonný výbor ČSLH o udělení statutu.

Projekt Akademií ČSLH je otevřený, takže už v nadcházejícím ročníku mohou statut získat další kluby. Stejně tak kluby, kterým byl statut Akademie ČSLH udělen, ho musí před každou další sezónou podle jasně stanovených kritérií obhájit.